BAHAR AYLARINDA BİPOLAR BOZUKLUK ALEVLENİYOR

Mani ve Depresyon dönemleri ile karakterize olan bipolar bozukluk hemen her yaşta başlayabilmekle birlikte genellikle 20’li yaşlarda başlamakta ve eğer tedavi edilmezse kişinin yaşam kalitesini ciddi oranda etkileyen bir hastalık olmaktadır.

Bipolar bozukluk çok eski yıllarda tanımlanmış ciddi bir beyin hastalığıdır. Hastalığın başlangıcı genellikle depresyon olmakla birlikte ilerleyen yıllarda tabloya eklenene hipomani ya da mani dönemleri ile birlikte tanı konulabilmektedir.

Bipolar bozukluk kadın ve erkeklerde eşit sıklıkta görülmekte ve yaşam boyu hastalama riski yüzde 1 civarındadır. Düzenli takip ve tedavi ile şikayetlerde tam düzelme sağlanmaktadır.

Bipolar bozukluğun ortaya çıkmasında genetik nedenler neredeyse en ön plandadır. Bipolar bozukluğun neredeyse 2/3’ü genetik faktörlerden kaynaklanmaktadır.

Uzun yıllardır yapılan gözlemler ve araştırmalar bipoalar bozukluğun genellikle mevsimsel geçiş gösterdiği bildirilmiştir. Özellikle sonbahar dönemlerinde mutsuzluk, keyifsizlik, yorgunluk, halsizlik bitkinlikla karakterize depresyon dönemleri, ilkbahar dönemlerinde aşırı neşelilik, enerjik hissetme, çok konuşma, gereksiz para hacama vb bulguların olduğu mani dönemleri görülebilmektedir.

Özellikle ilkbahara geçiş dönemi ile birlikte şiddetlenen belirtiler kişide mani belirtilerine neden olmakta ve kişi ilaç tedavisini aksatmaya başlamaktadır.

MANİ DÖNEMİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

-Aşırı taşkınlık hali

-Sinirlilik

-Uyku miktarında azalma

-Enerjik hissetme

-Çok fazla para harcama

-Çok konuşma

-Hızlı konuşma

-Özgüvende artış

-Dikkatin çabuk dağılması

-Fikir uçuşmaları

-Abartılı makyaj, renkli giyinme vb

-Halisünasyonlar

-Hezeyanlar

DEPRESYON DÖNEMİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

-Mutsuzluk, keyifsizlik, çökkünlük

-Yalnız kalma isteği

-Tahammülsüzlük

-İsteksizlik, motivasyon kaybı

-Uyku düzensizlikleri

-iştahta azalma ya da artma

-Hayattan zevk alamama

-Tahammülsüzlük

-Öz bakımda azalma, gündelik işleri yapmak istememe

-Karamsarlık

-Unutkanlık, dikkat dağınıklığı

Mevsimsel geçiş dönemlerinde bu belirtilerin gözlenmesi hastalığı başlayacağı anlamına gelebilir ve vakit kaybetmeden doktorunuzla iletişim kurmanız gerekmektedir. Erken dönemde yapılacak müdahale ile hastalığın alevlenmesinin önüne geçilebilir. Özellikle mevsim geçişlerinde oluşabilecek uyku düzensizliğine dikkat etmek gerekir. İlkbahar aylarından yaz aylarına geçiş dönemi hastalığın alevlenmesi açısından en riskli dönemlerden biridir.

Mevsim Geçişlerinden Etkilenmemek İçin Ne Yapmalıyız?

-Doktorumuzla bu dönemlerde daha sık irtibat halinde olmalı

-İlaçlarımızı düzenli kullanmaya devam etmeli

-Uyku hijyenine dikkat etmeliyiz

-Bipolar bozukluk hastalığını iyi tanımalı, belirtileri iyi gözlemlemeliyiz.

-Tedavimizi sürdüren doktorumuzda uygun görürse kullandığımız duygudurum düzenleyici ilaçların kan düzeylerini takip etmemizde fayda olacaktır.

-Stresli ve travmatik durumlar hasatlık dönemlerini tetikleyebildiği için stresli durumlarla baş edebilme becerilerimizi arttırmak için psikoterapi desteği alabiliriz.

-Düzenli egzersiz yapabilirisiniz

-Düzenli beslenme alışkanlığı edinmek

-Nefes egzersizleri

Eğer sizde de Bipolar Bozukluk mevcutsa düzenli takip ve tedavi olmanızı öneririm.

Psikiyatrist Dr Burak Toprak

05.03.2019

No comments yet.

Leave a comment

Your email address will not be published.

WhatsApp chat