DUYGUSAL AÇLIK NEDİR?

Midenizin dolu olduğunu bildiğiniz halde öfke, mutsuzluk, kaygı gibi olumsuz duyguları bastırmak amacıyla durdurulamayan bir yeme isteği olmasıdır. Çoğunlukla çocukluk yıllarından devam eden bu durumun çoğunlukla farkında değiliz. Kilo vermek istemenize rağmen bir türlü veremiyorsanız ? Tok olduğunuz halde devamlı bir yeme atağı ile karşılaşıyorsanız sizde de duygusal yeme sorunu olabilir. Duygusal açlık yaşadığınızda bu durumu hemen bir an önce bastırmak isterseniz. 

Beyin Haz İlkesi İle Hareket Eder

Beyin bu durumu bastırmak için ilk etapta karbonhidrat içeriği yüksek (çikolata, tatlı, abur cubur) yiyeceklere yönelir.  Duygusal açlık genellikle bilinçsiz bir şekilde gerçekleşir. Olayın farkına vardığınızda çoktan 1 kutu cips, 1 paket çikolatayı bitirmiş olursunuz. 

Duygusal Açlık Tıka Basa Yemeye Neden olur

Duygusal yeme sorunu yaşayanlar zihinlerinde bir türlü yiyecekleri çıkaramazlar. Tıka basa yemelerine rağmen açlık hissi bir türlü bastırılmaz sonrasında gelen yoğun pişmanlık duygusu kendilerini daha köyü hissetmelerine neden olur. Oluşan pişmanlığı bastırmak için yeniden yemeye yöneliler ve bu bir kısır döngü halini alır.

Duygusal Açlıkta Diyet Listesine Uymak Çok Zordur.

Duygusal yeme sorunu yaşayan kişilerin genellikle sürdürülemeyen diyet başvuruları mevcuttur. İlk birkaç gün diyetlerine sıkı sıkı uysalarda en ufak duygusal değişiklikte kendilerini buzdolabını önünde abur cubur yerken bulurlar. 

Duygusal yeme genellikle olumsuz duygularla ilişkili olsa da bu davranış kalıbı bir süre sonra olumlu duygularda da tetiklenebilir. Örneğin bir başarıdan dolayı kendini ödüllendirme, arkadaşlarla geçirilen güzel anları daha da pozitif yapma düşüncesi ile oluşabilir. 

Duygusal Açlık En Sık Nedenleri :

1-Olumsuz Duygularınızı Bastırmak: Sizi kötü hissettiren kaygı, öfke, mutsuzluk, yalnızlık, utanma vb duyguları bastırmak için geliştirilen bir davranış kalıbı olarak karşımıza çıkar. Bu davranış biçimiyle adeta bizi çıkmaza sürükleyen duygulardan kaçmaya çalışırız.

2-Çocuklukta Öğrenilmiş Bir Davranış Olabilir: Çoğunlukla ebeveynlerimiz tarafından ödüllendirme amacıyla alınan çikolata, şeker vb abur cuburlar. Bazen de mutsuz, keyifsiz olduğumuzda moralimizi düzeltsin diye verilen tatlı, çikolata, abur cuburlar öğrenilmiş bir davranış kalıbına neden olabilir.

3-Boşluk Hissi İle Baş Etmek:  Sadece boş kaldığınız zamanlarda sıkılganlığı bastırmak için, boşluk duygusu ile baş etmek için yemeğe yönlenmiş olabiliriz.

4-Arkadaş Çevresinin Etkisi: Bazen sosyal çevremizin yeme alışkanlığı bulaşıcı olabilir. Daha  iyi vakit geçirmek, ortamı bozmamak için ya da sosyal gerginliğimizi azaltmak için yemeye yönelebiliriz. 

Duygusal Yeme Davranışını Nasıl Baş Ederiz?

Öncelikle bu davranışa neden olan duygusal tetikleyicileri farketmeliyiz. Bizi davranışa iten şey duygularımızı bastırmak olsa da duyguların ardında ki düşünceleri keşfetmek ve bunları değiştirmek tedavi de asıl unsurdur. Aslında bu davranış kalıbını değiştirmek sanıldığı kadar zor değildir. 

Duygularımızla baş etmeyi öğrenmek ve çoğunlukla olumsuz duygularımıza neden olan düşünce biçimini psikoterapi ile değiştirmek mümkündür. Duygularımızı kontrol altına aldıktan sonra yeni davranışlar geliştirmek sanıldığı kadar zor olmayacaktır. Eğer düşünce sistematiğimizi obezite terapisi ile değiştirebilirsek diyet yapıyor hissine kapılamadan keyifli bir şekilde sağlıklı beslenme alışkanlığı edinebiliriz.

Psikiyatrist Dr Burak Toprak

WhatsApp chat