PANİK ATAK 4 BELİRTİSİ

Hemen herkes hayatının bir döneminde panik atak benzeri belirtiler yaşamıştır. Bu belirtilere genellikle can sıkıcı olaylar sonrası tetiklenmiş ve bir daha kişi böyle bir atak yaşamamaktadır. Toplumun %4 ünde görülen ve rahatsızlık devam ettiği sürece kişiyi adeta bir girdabın içine girdiği hissi yaşatan bir beyin hastalığıdır. Atak yaşayan kişilerde normal fiziksel belirtileri yanlış yorumlama sonrasında kalp krizi mi geçiriyorum, felç mi oluyorum, boğulmak üzereyim vb kaygı verici düşünceler fiziksel belirtilerin tetiklenmesine neden olur. Yani oluşan fiziksel belirtilerin hatalı yorumlanması neticesinde kişi bir kısır döngünün içine girer.

Ne Kadar Sürer?


Genellikle 15-20 dakika içinde kendiliğinde geçer ancak bazı durumlar süre 1 saate kadar uzayabilmektedir. Kişi bu zaman diliminde dehşete düşmüş hissine kapılır.
Bu durumun üstesinden gelmek için ya hastane acil servisine başvurur ya da anksiyete giderici bir ilaç kullanmaya başlar. Panik atak yaşayan kişilerin hastalığın ilk döneminde tekrarlayan acil servis başvurları mevcuttur. Yapılan tetkiklerde fiziksel bir hastalığa rastlanmaz.

Panik Atak Sırasında En sık Görülen Belirtiler


1-Kalp çarpıntısı, gögüste sıkışma hissi
2-Nefes açlığı, nefes almada güçlük
3-Ellerde, ayaklarda, vücutta terleme, titreme
4-Üşüme, ürperme hissi
5-Çıldırma korkusu, bir köşeye sıkışmış hissetme
6-Kalp krizi, felç geçirme, ölüm korkusu
7-Bulantı, hazımsızlık hissi, ishal
8-Garip, tuhaf hissetme

Bu belirtilerden en az 4 tanesi varsa siz de panik atak olabilir.

Panik Atakların Nedenleri

Toplumda sık görülen bir rahatsızlıktır. Hastalığın ilk dönemleri kişi için çok korkutucudur ve bu durumun bir daha geçmeyeceğini düşünür.

Panik atak yaşamak için illa ki bir neden olması gerekmez ama genellikler şu nedenler üstünde durulur. Ailesinde panik atak olanlarda olma riski 7-8 kat artmaktadır. Çocukluk döneminde stresli yaşam olayları yaşayan kişilerde risk artmaktadır. Halihazırda psikiyatrik hastalık yaşayan kişilerde görülme ihtimali yüksektir. Son dönemlerde kişi için yıpratıcı bir takım yaşam olaylarının yaşanması riski arttırır.

Panik Atak Tedavi Edilmezsse Ne Olur?

Tedavi edilmezse kişi yaşamış olduğu atağın tekrar yaşayacağına dair bir beklenti içine girmektedir. Beklenti anksiyetesi denen bu durum kişinin hafif düzeyde dahi olsa kaygılı bekleyişe girmesine neden olur. Panik atak yaşayacağına dair endişeli bekleyiş kişinin rutin gündelik yaşamdan zevk almamasına, sosyal ilişkilerinden kopmasına neden olabilir. Bir süre sonra kişinin depresyona girmesine neden olur. Panik atak kişinin hayatını olumsuz etkilemesi aile, iş, arkadaşlık ilişkilerini de olumsuz etkiler.

Panik Atak Şu 4’üne Neden Olmaz

1-Kalp Krizine
2-Kişinin Çıldırmasına
3-Felç Geçirmesine
4-Ölmesine neden olmaz.

Eğer Sosyal-Mesleki İşlevselliğinizi Bozuyorsa Çok Geçmeden Bir Psikiyatri Doktoruna Başvurunuz.

Bu durumlar baş edemeyen insanlar güçsüz, iradesiz insanlar değildir. Bu durumu her kim yaşasa benzer tepkileri verecektir. O yüzden panik atak yaşıyorsanız etrafınızdan sizi motive etmek için dahi söylenen bazı söylemleri göz ardı etmelisiniz.

Verilmemesi Gereken 4 Tavsiye


1-Sen güçlüsün baş edemeyecek bir şey yok
2-Kafana takma geçer
3-Biraz alışveriş yap kendine bak
4-İlaçlar bağımlılık yapar, zararlıdır kullanma.

Panik Atak Tedavisi

Panik atak yaşayan kişinin öncelikle psikiyatri doktoru tarafından değerlendirilmesi ve kesin tanının konulması gerekir. Panik atağı tetikleyebilecek ek fiziksel hastalıklar gözden geçirilmeli ve ayırıcı tanı yapılmalıdır. Kesin tanısı konulduktan sonra kişiye özgü bir tedavi seçilmeli ve düzenli takipleri yapılmalıdır. Tedavide ilaç tedavisi ve/veya psikoterapi yöntemleri ile ataklar başarılı bir şekilde tedavi edilmektedir. Tedavide yapılan en büyük hatalardan biri kişinin birkaç aylık düzelme sonrası tedavisini yarıda bırakmasıdır. Eğer erken dönemde tedavi sonlandırılırsa atakların yeniden başlayabileceği akıldan çıkarılmamalıdır.

Psikiyatrist Dr Burak Toprak

WhatsApp chat