Ruh halimiz mi kıyafetlerimizi belirler yoksa kıyafetlerimiz mi ruh halimizi ?

Her gün yataktan kalkıp gardırobun önünde “bugün ne giysem acaba?” rutinini yaşamayan yoktur heralde. Peki kıyafetlerimizi seçerken ruh halimize göre mi giyiniyoruz yoksa kıyafetlerimiz mi ruh halimizi belirliyor?

Kıyafetlerimiz, sözsüz iletişimin en güçlü noktalarındandır. Kıyafetler, takılar, ayakkabılar tarih boyunca hep bir değişiklik halinde olmasına rağmen kişinin kıyafet tercihine bakıp varsayımlarda bulunabiliyoruz. Yani Yaptığımız ilk karakter analizi kıyafetlerle başlıyor. Kısacası kıyafetlerimiz hem bize hem de etrafa mesajlar veriyor.

Örneğin; Mutsuz ve depresif hisseden insanlar genel olarak rahat ve koyu renk kıyafetler giymeye meyillidir.
Kendilerini izole etmeye çalışan kişiler genelde bol, dikkat çekmeyecek ve gri tonlarında kıyafetler tercih edip başkalarından saklanma arzusuna özen gösterirken kendilerinden emin ve dikkat edilmekten çekinmeyen insanlar parlak, renkli ve ışıltılı kıyafetler giymeyi tercih edebilir. Klasik ama güçlü görünmek ve insanlarla resmi bir iletişim kurmak isteyen kadınlar kalem etek ve stiletto tercih ederken erkekler dar bi gömlek ve ceketle bu mesajı verirler.

Asi ruhlu ve bağımsız olmaktan hoşlanan kişiler sıklıkla deri, zımbalı, siyah renk kıyafetler giyinmekten hoşlanırlar. Daha yuvarlak kesimler ve pastel tonlarını tercih eden insanlar ise iletişime açık olduklarını sakin, pozitif ve yumuşak bir karaktere sahip oldukları mesajını verirler.

Tabiki insanların ne giydiğine bakarak psikolojilerini tam anlamıyla anlamamız mümkün değil ancak belli bir izlenim kazandırmaya yardımcı olabilir.

Mesela iş görüşmesine giderken iyi bir izlenim vermek için kıyafet seçiminize ne kadar zaman harcadığınızı hatırladınız mı? Seçtiğiniz kıyafetle kendinizden emin, kararlı ve enerjik görünmeye çabaladınız. Peki neden yolda yürürken ya da sıradan bir günde sıradan bir yere giderken de iyi bir izlenim vermek için çabalamayız? Neden bazen güzel görünmek için saatlerce uğraşırken bazen de ne giydiğimizi bile fark etmeyiz?

Çünkü genel olarak ruh halimize göre kıyafetlerimizi seçiyoruz ancak seçeceğimiz kıyafetin ruh halimiz üzerindeki değiştirici etkisini hep göz ardı ediyoruz. Psikolojimizi değiştirmek bizim elimizdedir ama insan beyni olanı hemen kabullenirken bir şeyleri değiştirmeyi çok kolay kabullenemez. Ruh halimize göre giyinmek her zaman daha kolay gelir bize. Ancak Yapılan araştırmalar gösteriyor ki seçtiğimiz kıyafet o günkü psikolojimizi doğrudan etkiliyor. Yani Mutsuz ve depresif uyandığımız bir sabah siyah ve salaş kıyafetler giymek yerine canlı renklere sahip bir kıyafet giyersek günün ilk enerjisini alarak çevremize de enerjik bir izlenim veriyoruz ve onlarında bize aynı şekilde yaklaşmasını sağlıyoruz. İşte psikolojimizi ve içinde bulunduğumuz durumu değiştirmek bu kadar kolay bir hamleyle başlıyor.

Sizde gardırobunuzu açtığınızda, “ bugün böyle hissettiğim için giyiniyorum” demek yerine “bugün böyle hissetmek istediğim için giyiniyorum” diyin ve nasıl bir siz olmak istiyorsanız öyle giyinin.

Psk. Zeynep Canpolat

WhatsApp chat