Self-care-Özbakım

Stres ve olası travmaların etkisinden korunmak için öncelikle “ben” yani özümüze iyi bakmalıyız yarın için bugünümüzü sağlamlaştırmak ve güçlendirmemiz gerekiyor.
Judith Herman: “Bir ilişkinin açtığı yarayı ancak başka bir ilişki onarır.” Aile desteği, toplumsal destek ve sosyal yaşam bir kalkan gibi işlev görür, olay sonrası etkilenme düzeyini azaltır.

Özbakımı Travma mağduru açısından değerlendirmek gerekirse, örneğin depremde evi yıkılmış bir kişinin öncelikli olarak ihtiyacı olan şey terapi değil temel ihtiyaçlardan olan yeme-içme, hava şartlarına uygun giyinmesini, barınmasını sağlamaktır. Bu dönemde kişinin doğal tepkilerine izin verilmelidir. Ağlamalı ve varsa kaybı yasını tutmalıdır. Bu sosyal destek ağı kişinin iyi hissetmesine yardımcı olacaktır.
İşleri gereği travma mağdurlarıyla sıkça ilişki kuran çalışanlar karşılaştıkları travmatik yaşam olaylarından dolaylı olarak etkilenebilirler. Bu sebeple önceliklerimizi belirlemek gerekiyor. Neye ihtiyacımız var buna bakmamız gerekiyor.
Akut durumlarda ihtiyaçlar ve kaynaklar terazisi yapabiliriz. Bu hem mevcut durumu anlamamızı hem de stresle baş etmemizi kolaylaştıracaktır. Başkalarına da yardım edebilmek için „ben“ iyi ve sağlıklı olmalı ki etkin bir şekilde yardım edebilelim. Burada uçaklarda ki maske metaforunu örnek verebiliriz. „Maskeyi önce kendinize sonra çocuklarınıza takın“ denir eğer biz nefes almada güçlük yaşamaya başlarsak yanımızdaki kişilere de yardım edemeyiz.

Özbakım kaynakları
Aşırı çalışmadan kaçınma, Vaka alımının sınırlanması, Eve iş götürmeme, Düzenli izin kullanımı, „ruh sağlığı izinleri“, iş̧e bağlı sorunların çalışma arkadaşları süpervizör ya da koçla paylaşılması, gerçekçi hedefler, pragmatizm – daha az idealizm ve daha az göz alıcı “dünyayı kurtarma” hayalleri, Süreğen mesleki eğitim, Aile ve dostlara zaman ayırma, Müzik, Sanat, Edebiyat, Sinema, (Animasyon, komedi, siyah-beyaz filmler) Tiyatro, Spor, Doğa, Hafta sonu gezileri, Yemek yapmak, Paylaşmak, Hayvanlarla ilgilenmek, Meditasyon, gevşeme teknikleri, Keyif verici ve bağımlılık yapan maddelerden uzak durma (Alkol, sigara, uyuşturucu)…

No comments yet.

Leave a comment

Your email address will not be published.

Call Now Button
WhatsApp chat