Alkol Bağımlılığı Sık Sorulan Sorular

Alkol Bağımlılığı ve Tedavisi: Alkol bağımlılığı son yıllarda giderek artış göstermektedir gerek bağımlılık oluşturması gerekse ek başka hastalıklara neden olması nedeniyle alkol tedavisi kişilerin yaşamını değiştirebilir. Alkol içme kontrolü ilk başlarda kişinin kontrolünde iken bir süre sonra kontrol kaybedilir ve kişi giderek artan miktar ve sürelerde alkol kullanmaya başlar. Hem aile hem de sosyal yaşantısı giderek bozulmaya başlayan kişi bağımlı olduğunu kabul etmeyebilir ve bu sorunu tek başına yenebileceğini düşünür. Bir süre devam eden başarısız bırakma deneyimleri sonrasında alkolden kurtulamayacağını düşünüp daha depresif hissederek kullanımı arttırabilir. Alkol tedavi merkezlerinde psikiyatri doktoru ve klinik psikologlar görev almaktadır. Alkol bağımlılık tedavisinden mutlaka psikiyatri doktorunun değerlendirmesi sonrasında eğer yoğun alkol tüketimi varsa hastaneye yatırılarak detoks tedavisi yapılması aynı zamanda alkol istediği azaltan ilaçlara başlanması ve psikoterapinin başlanması büyük önem arz eder.

Madde bağımlılığı tedavi merkezleri son yıllarda giderek artmaktadır. Ülkemizde bağımlılık tedavisi için ayrılan bütçe her geçen yıl artmakta ve bir çok özel ve devlet kuruluşu madde bağımlılığında hizmet vermektedir. Bir madde bağımlılığı tedavi merkezinde psikiyatrist yönetiminde klinik psikologlar eşliğinde tedavi süreci başlanmakta ve ilaç tedavileri dışında, bireysel terapiler, grup terapileri uygulanarak başarılı sonuçlar alınmaktadır. Madde bağımlılığı tedavisinde kişinin, ailenin, tedavi ekibinin ve sosyal çevrenin birlikte destekleyici tutumu ile bağımlı bireyin tedavi şansını artmaktadır.

Bağımlılık tedavisi, uzun soluklu bir yoldur. Bu yolda psikiyatrist, terapist, aile, ve sosyal çevre kişiye eşlik eder. Kişinin desteklerinin doğru ve zamanında harekete geçirilmesi bağımlılık tedavisinin an unsurlarından biridir.

Alkol tedavisi yapan hastaneler son yıllarda giderek artmaktadır. Hem devlet hem de özel hastanelerde alkol tedavisi yapan birimler oluşturulmuştur.

Bağımlılık tedavi merkezleri: İstanbul ve bir çok ilde alkol, madde, kumar, internet vb bağımlılık yapan durumlardan kişlerin uzaklaşmasını sağlamak için kurulan psikiyatrist ve klinik psikologlardan oluşan tedavi merkezleridir.

No comments yet.

Leave a comment

Your email address will not be published.

Call Now Button
WhatsApp chat