Anksiyete Sık Sorulan Sorular

Anksiyete nedir ? bazen yaşamımıza giren zorlayıcı olaylar sonrasıda tetiklenen bazende bir olay olmaksızın tetiklenen içsel düşünce süreçleri ile ortaya çıkan kişinin kendisini bir köşe sıkışmış hissi uyandıran ve bir an önce içinde bulunduğu bu acı veren durumla baş etmek için bazen kaçınma stratejilerini bazen de savaşma stratejilerini uygunlanması ve bu davranışların giderek sık ve fazla miktarda yapılması ile ortaya çıkan bir durumdur.

Kaygı bozukluğu nedir ? Bireyin iç  ya da dış dünyasından aldığı bazı belirtileri tehlike olarak algıladığı ve bu duruma neden olan olay ve ortamlardan kaçınmaya çalıştığı ve kaçınma davranışları neticesinde istediği hayatı yaşayamadığı bir durumdur.

Kaygı bozukluğu, anksiyete bozukluğu olarakta bilinir ve kişilerin sosyal ve mesleki işlevselliklerini etkileyen bir durumdur. Kaygı bozukluğu yaşayan bireyler bu durumun kişilikleri olduklarını düşünüp bazen yardım arama davranışından vazgeçebiliriler. Kaygı bozukluğu tedavisinde kimi zaman ilaç tedavileri uygulanacağı gibi bazı durumlarda sadece psikoterapi ile bu sorunun üstesinden gelinebilmektedir. Kaygı bozukluğu geçmez şeklindeki düşüncenin hiç bir bilimsel açıklaması yoktur. Maalesef google vb platformlarda kaygı bozukluğu ile ilgili yazılmış yanlış bilgilere çok sık rastlanmaktadır. Eğer kaygılarınızın hayatınızın kontrolünü ele geçirmeye başladığını düşünüyorsanı mutlaka bir uzman desteği almalısınız. Anksiyete tedavisi hekim danışan arasında kurulan terapötik ilişki ile üstesinden gelinebilen bir durumdur. anksiyete bozukluğu tedavisi mümkün bir durumdur.

Anksiyete terapisinde Bilişsel davranışçı terapi kabul ve kararlılık terapisi, dinamik yönelimli terapiler, şema terapi, emdr terapisi gibi bir çok terapi yöntemi uygulanabilmektedir. Hangi terapi yönteminin uygulanacağı kişinin durumuna ve terapistin deneyimine göre belirlenmektedir.

Anksiyete ilaçları arasına antidepresanlar, anksiyolitik ilaçlar yer almaktadır. Maalesef  ülkemizde psikiyatrist kontrolü dışında antidepresan kullanımı eş dost tavsiyesi ile olabilmekte ve bu durumda ciddi sorunlara neden olabilmektedir. Anksiyeteden muzdarip iseniz ilaç tedavisinin gerekip gerekmediği konusunda psikiyatr doktorunuza başvurmanızı tavsiye ederim.Kaygı bozukluğu nedir ? Bireyin iç  ya da dış dünyasından aldığı bazı belirtileri tehlike olarak algıladığı ve bu duruma neden olan olay ve ortamlardan kaçınmaya çalıştığı ve kaçınma davranışları neticesinde istediği hayatı yaşayamadığı bir durumdur.

Kaygı: Olumsuz bir sonuç doğacak diye duyulan gerginlik halidir.

Kaygı bozukluğu tedavisi olan bir durumdur. Bazen sadece psikoterapi işe yaramakla birlikte bazı kişilerde tedaviye ilaç eklenmesi gerekebilir.

Anksiyete bozukluğu belirtileri arasında terleme, titreme, kalp çarpıntısı, nefes almada güçlük hissi, huzursuzluk, gerginlik, başından aşağı kaynar sular dökülme hissi, bulantı, kusma, baş dönmesi, dış çevrenin değiştiği tuhaflaştığı hissi, kendinin değiştiği tuhaflaştığı hissi gibi belirtiler olabilir.

Yaygın anksiyete bozukluğu olan kişiler çevresi tarafından aşırı evhamlı olarak tanınırlar. İçinde bulundukları kaygı verici düşünceler kişilerde dikkat sorunları, konsantre olamama, en ufak tepkilerde irkilme, uykuya dalmada güçlük sorunları yaşayabilirler. Yaygın anksiyete bozukluğunda sanki fiziksel bir hastalık varmışcasına oluşan kas krampları, ağrılar, sızılar, titreme, terleme vb bulgular mevcuttur.

Panik atak tedavisi eğer ilaç kullanmanız gerekiyorsa en az 6 ay sürdürülmelidir. Bazı durumlarda bu süre uzayabilmektedir. Eğer kişinin tekrarlan tedavi girişimleri ya da ek başka psikiyatrik durumlar varsa bu süre uzayabilmektedir. Panik atak tedavisinde ikinci seçenek psikoterapidir. Özellikle ilaç tedavisine eklencek psikoterapi ile başarı şansı artmaktadır.

Panik bozukluk: Tekrarlayan panik atakların olması, panik ataklar arasındaki sürede kişinin tekrar panik atak yaşama korkusu, kişinin sürekli çıldırma, kalp krizi, felç geçirme düşüncelerinden kendini uzaklaştıramadığı sürekli üzülme ve panik atak yaşayabilme ihtimali olan durum ve ortamlardan kaçınma davranışları görülür.

Panik atak tedavisi olan bir durumdur. Bazen sadece ilaç ya da psikoterapi ile bu sorunu çözüm bulunurken bazı durumlarda hem ilaç hem de psikoterapinin birlikte uygulanması gerekir.

Sosyal fobi: Başka insanlarla etkileşim gerektiren ortam ve durumlarda ortaya çıkan kaygı halidir. Kişi çevresindeki insanlara rezil olacağı, hata yapacağı, yanlış bir kelime kullanacağı, kendisini ifade edemeyeceği ya da aşırı heyecanlanacağını düşünerek girmek istediği ortam ve durumlardan kaçınmaya başlar. Bu kaçınma davranışı kaygılarını daha fazla arttırır. Kişi kaygıya neden olan düşüncelerin anlamsız olduğunu bilmesine rağmen kaygı doğuran ortamlardan kaçınmaktan kendini alıkoyamaz. 

Anksiyete bozukluğu tedavisi ne kadar sürer ? en az 6 ay sürmekle birlikte tedavi süresine ilk değerlendirme ve takip sürecinde karar verilir. Tekrarlayan anksiyete bozukluğunda ya da tedaviye dirençli kişilerde süre uzayabilir. 

Kaygı bozukluğu ilaçları, genellikle antidepresan ve anksiyolitik ilaçlardır. İlaç tedavisinin gerekip gerekmediği psikiyatrist doktor değerlendirilmesi ile karar verilmesi gerekir. Kaygı bozukluğu ilaçları doğru kişilerde ve doğru süre ve dozlarda uygulanırsa ciddi derecede başarılı sonuçlar alınabilir.

Anksiyete bozukluğu tedavisinde kullanılan ilaçlar kişiye başlamadan önce mutlaka ilaç kullanmasını gerektiren bir durum olup olmadığı psikiyatrist tarafından değerlendirilmelidir. Dost tavsiyesi ile ilaç kullanmak size faydadan çok zarar getirebilir.

Panik atak ilaçları belirli bir süre ve dozda kullanılan ilaçlardır. Doktor gözetiminde kullanılması ve psikiyatri doktorunun uygun gördüğü aralıklara takip edilmesi gerekli ise doz arttırımı ve azaltımı yapılması gerekir.

No comments yet.

Leave a comment

Your email address will not be published.

Call Now Button
WhatsApp chat