Çift Terapisi Sık Sorulan Sorular

Evlilik psikolojisi özellikle evliliğin ilk yıllarında kişileri zorlayabilmektedir. Bazen evliliğe uygun olmadığımızı düşünür bazen de doğru partner seçemediğimizden yakınabiliriz. Bu düşünceler bize olumsuz bir takım duygular yaşamamıza ve içinde bulunduğumuz durumdan kurtulmak için çareler aramaya başlatabilir. Tam bu nokta da alacağınız bir uzman desteği ile yaşamış olduğunuzu psikolojik zorlantılardan kurtulabilirisiniz.

Aile danışmanlığı almak isteyen çiftler ülkemizde son yıllarda giderek artmaktadır. Son yıllarda yapılan araştırmalara bakıldığında çiftlerin evliliklerinin yüzde 50’si boşanma ile sonuçlanmakta ve evli kalan bir çok çiftte evlilikten istedikleri tatmini yaşamamaktan şikayet etmektedir. Aile danışmanlığı almak için sadece evliliğin kriz dönemine girmesini beklemeden ilişkinin daha verimli hale getirilmesi sağlanabilir. Öncelikle bir aile terapistine başvurmanız yaşadığınız sorunları gözlemlemenize ve farklı bakış açıları ile yaşamak istediğiniz mutlu bir birlikteliğe ile adım olabilir. Aile danışmanı çiftleri bire bir ve birlikte değerlendirerek her iki bireyinde evlilikten beklentileri belirlenir ve hayalini kurdukları evliliği yaşamaları için gereken adımları atılması hedeflenir. Evlilik terapisti bazen de boşanıp boşanmama kararsızlığı yaşayan çiftlerin karar almalarında kendilerine bir yol haritası oluşturulur. Eğer boşanma gerçekleşecekse bu sürecin hem çiftleri en az hasarla atlatmasına hem de gerekli durumlarda çocuklara da müdahale edici yaklaşımlarla çocuklarında destek alması sağlanabilir. Çift terapisti yerine aile terapisti, ilişki terapisti, aile danışmanı, evlilik danışmanı, evlilik terapisti, aile psikologuda kullanılabilmektedir.

Aile terapisti ücretleri her ülkede ve şehirde değişiklik göstermektedir. Ücret önemli bir konu olmakla birlikte bir terapist seçerken size fayda sağlayacak bir terapist seçmeniz  daha ekonomik olabilmektedir.

Evlilik danışmanlığı, mutsuz çiftlerin onların ilişkiden uzaklaştıran etmenleri saptayıp yaşamak istedikleri ilişkinin farkına varmalarını ve kendilerini çıkmaza sürükleyen düşünce, duygu, davranış kalıplarının belirlenmesini sağlayarak doğru karar almalarının önündeki engelleri kaldırabilir.

Aile terapisti istanbul anadolu yakasında bir çok uzman bulabilirsiniz. Aile terapisti seçiminde terapistin deneyimli olması kadar danışan ile kurulan terapötik ilişkide çok önemlidir.

En iyi evlilik terapisti sizi empatik bir bakış açısıyla değerlendiren ve sorunlarınıza terapötik müdahaleler yapabilen terapistlerdir. Her insanın fayda gördüğü terapist farklı olabilmektedir. Başvuracağınız terapistin öz geçmişsinin inceleyebilir ve seçiminiz konusunda kararlarına güvenebilirsiniz.

Aile terapisti tavsiyelerine uymak ilişkinizin akışını değiştirebilir. Özellikle ilk seanslarda bireylerin kendilerini ve partneri tanımaların sağlayacak tavsiyeler işinize yarabilir. Sonrasında ilişki güçlendirmek üzere verilen tavsiyelerde ilişkinizi güçlendirmek için atacağınız ilk adımlar olabilir.

İlişki terapisi: Çiftlerin sorunlarını ele alan ve onların sorunlara farklı bir çerçeveden bakmalarını sağlayan psikiyatrist yada klinik psikologlardır. İlişki terapisi için bu konuda eğitimli bir psikiyatrist ya da klinik psikolog size daha fazla fayda sağlayacaktır. Psikiyatrist önerisi ya da psikolog önerisi ile ilişkinizi yeniden inşa edebilirsiniz.

Evlilik öncesi danışmanlık: Bazı çiftler tarafından talep edilen evlilik öncesi kendilerini, birbirlerini ve ilişkilerinin dinamiklerini keşfetmelerini sağlayan faydalı bir durumdur. Bu durumun yaygınlaşması evlilik temellerinin daha sağlam atılması mümkün kılabilir.

Aile ve çift terapisi, son yıllarda giderek bilinçlenen çiftlerin evlilik öncesinde ilişkilerini daha da güçlendirmesini sağlayabilir. Çift terapisi almak için ilişkinin dengesinin bozulmasını beklemeden de ilişkiyi sağlamlaştırmak için başvurabilirsiniz.

Evlilik danışmanı tavsiyeleri ile ilişkinize yeni bir boyut kazandırabilir. Çiftlerin birbirinden uzaklaştıran davranışları farketmesi yerine ilişkiyi güçlendirecek davranışların hayata geçirilmesi daha mutlu bir ilişkinin kapılarını açabilir.

No comments yet.

Leave a comment

Your email address will not be published.

Call Now Button
WhatsApp chat