Depresyon Sık Sorulan Sorular

Depresyon nedir ? sorusuna depresyonda kişilerin verecekleri cevaplar arasında mutsuzluk, keyifsizlik, hayattan zevk alamama, sanki her şey boş ve anlamsız şeklinde düşünme, bazen aşırı uyku hali ya da uykusuzuluk olabileceği gibi iştahta da artma ya da azalma görülebilir. Cinsel istekte azalma ya da isteksizlik. Yalnız kalma isteği, tahammülsüzlük, sinirlilik olabilir. Genel bir yorgunluk, bitkinlik hali tabloya eşlik edebilir. Kişiler gün boyu yataktan çıkamadıklarından yakınabilirler. Ağır depresyonda ise bu bulgular daha şiddetli olmakta ve intihar düşünceleri de eşlik edebilmektedir. Bahsettiğimiz bu depresyon belirtileri kişinin sosyal ve mesleki yaşantısını askıya almasına neden olur. Hayat sanki gözünün önünden akıp gitmektedir ve kişi kendisini yaşamak istediği bu hayatın dışına itilmiş hisseder. Depresyon tedavisinde mutlaka bir psikiyatri doktoruna başvurulmalıdır. Psikiyatrist tavsiyeleri ile gerek görülürse başlanacak olan antidepresan ilaçlara mutlaka psikoterapinin de eklenmesi hem daha hızlı ve kalıcı sonuçların alınmasını sağlayabilir. Psikiyatrik değerlendirme sonrasında psikiyatrist eğer dirençli bir depresyon ile karşılaşırsa ilaç tedavisinin değiştirilmesi ya da alternatif tedaviler olan tms (Transmanyetik Uyarım), ekt (Elektrokonvulsif terapi) vb tedavileri uygulayabilir. Depresyon tedavisi en az 6 ay sürdürülmelidir, majör depresyon, dirençli ya da kronik depresyonda bu süre daha da uzayabilmektedir. 

Ağır depresyon belirtileri nelerdir ? Ümitsizilik, karamsarlık, gelecek beklentisinin azalması, içinde bulunulan durumdan tad almama ile kendini belli eder ve mutlaka psikiyatrik destek alınması şarttır. Tedavi edilmeyen depresyon olgularda intihar düşünceleri ve intihar eylemleri olabilmektedir. Bu düşünceler mutlaka acil bir psikiyatrik yardım alınması gerektirir.

Ağır depresyon tedavisinde antidepresan ilaçların tedaviye eklenmesi gerekir. Özellikle intihar düşüncesi olan kişilerde birkaç haftalık hastane yatışı gerekebilir. İlaç ve psikoterapinin yeterli etki sağlamadığı kişilerde tms ve eki gibi ek tedavi yöntemleri işe yarayabilir.

Majör depresyon tedavisi için öncelikle bir psikiyatri doktoruna başvurmanız tanı konulduktan sonra psikiyatri tavsiyesi ile ilaç ve/veya psikoterapi yöntemlerinin uygunlaması. Dirençli vakalarda ek tedavi yöntemlerinin uygulanması gerekmektedir.

Majör depresyon belirtileri: Çaresiz hissetme, çökkün duygudurum, umutsuzluk, karamsarlık, hayattan keyif alamama gibi belirtiler vardır. Yaşama karşı ilgisizlik tabloya hakim olabilir. En önemli belirtisi ise intihar ile ilgili düşünceler ve eylem planıdır. İntihar düşüncesi ve söylemlerinde acil bir şekilde bir psikiyatri uzmanı ile iletişme geçmelisiniz.

Hamilelikte depresyon her yedi kadından birinde görülmektedir. Hamilelik dönemi ilaç kullanımı açısından riskli bir dönem olduğu için öncelikle hamilelik depresyonunda psikiyatri uzmanı tarafından değerlendirme yapılmalı sonrasında öncelikle ilaç dışı yöntemlere başvurulmaktadır. Bu yöntemler psikoterapi, transmanyetik uyarım tedavisi ya da ekt gibi ek tedavi yöntemleridir. Riskli durumlarda ailenin onayı alınarak ilaç tedavisi de kimi hastalarda başlanabilmektedir.

Depresyon belirtileri ve tedavisinin dikkatli ele alınması gerekir. Öncellikle 15 gündür geçmeyen bir depresif ruh haliniz varsa ayrıntılı değerlendirme ve tanı amacıyla bir psikiyatri doktoruna başvurmalısınız. Psikiyatri doktorunun yapacağı ruhsal değerlendirme sonrasında depresyon belirtilerinin tanımlanması ve depresyonun olup olmadığı, depresyonun şiddeti, ağır depresyon mu ?, hafif mi? orta mı? psikotik depresyon mu? kararı verildikten sonra depresyon tedavisine başlanması gerekir. Ayrıca depresyon tedavisi öncesinde tıbbi hastalıkların sorulması gerekli ise bir takım tahlillerinde yapılması gerekebilir.Anksiyete bozukluğu tedavisi ne kadar sürer ? en az 6 ay sürmekle birlikte tedavi süresine ilk değerlendirme ve takip sürecinde karar verilir. Tekrarlayan anksiyete bozukluğunda ya da tedaviye dirençli kişilerde süre uzayabilir. 

Endojen depresyon, diğer adıyla melankolik depresyon beyindeki genetik yatkınlığını neden olduğu depresyon çeşididir. Endojen depresyon fizyolojik bir takım değişiklikler sonrasında ortaya çıkmaktadır. Bu depresyon türünde yoğun intihar düşünceleri depresif tabloya eşlik edebilmektedir. Kişinin yaşam öyküsünü, tıbbi hastalık geçmişinin sorgulanması, gerekli tahlillerin yapılması gerekebilir. Bu tür depresyonda ilaç tedavisi ve ekt daha etkili olabilmektedir.

Psikotik depresyon: Major Depresyon belirtilerine ek olarak kişide varsanı ve halüsinasyonların da olduğu bir hastalıktır.

Kronik depresyon: Distimi olarak ta bilinen küfünün en az 2 yıl süren kendini çökkün hissettiği bir durumdur. Genellikle çocukluk ya da gençlik yıllarından başlar ve depresif ruh hali inatçı bir şekilde debam eder. Çoğunlukla kişiler bu durumu kişiliklerinin bir parçası olarak görebilirler ve tedavi arayışına girişmeyebilirler. Ancak kronik depresyon tedavi ile düzelen bir hastalıktır.

Kronik depresyon tedavisinde ilaç tedavileri dışında psikoterapinin de tedaviye dahil edilmesi tedavi başarısını arttırır.

No comments yet.

Leave a comment

Your email address will not be published.

Call Now Button
WhatsApp chat