Obsesif Kompulsif Bozukluk Sık Sorulan Sorular

Obsesif Kompulsif Bozukluk Sık Sorulan Sorular

OKB Nedir ?

takıntı, vesvese hastalığı olarak da bilinir. Kişinin zihninden anlamsız olduğu bilmesine rağmen uzaklaştıramadığı, kişiyi rahatsız eden düşünce ve imajların kişi de yoğun bir endişe oluşturur. Bu rahatsız edici düşünce ve hislerden uzaklaşmak için kişi bir takım ritüeller içine girer. Zihnine giren yapışkan düşünceleri yok etmek için sürekli düşüncelere dalmaya başlayabilir, temizlik, kontrol gibi tekrarlayıcı davranışlar içinde kendini bulur.

Obsesif Kompulsif Kişilik Bozukluğu:

Düzenli, titiz, mükemmeliyetçi bir yapıları vardır. Hayatın kontrolünü ellerinde tutmak isterler. Kendi kontrolünün kaybolma ihtimali olan ortam ve olaylarda aşırı kaygılanırlar. Örneğin bir ekiple çalışmak onlar için zordur, ekip üyelerinin işi savsaklayacaklarını düşünüp onların işlerini de yapmaya çalışabilirler. Katı kuralları vardır. Mantıklarını ön planda tutarlar. Kendilerini ve diğer insanları sıklıkla eleştirirler. Hata yapma ihtimali onlar endişelendirir. Belirsizliğe tahammül edemezler. Kaygılı ve çoğu zaman tahammülsüzdürler. Olayları ya siyah ya da beyaz olarak yorumlarlar. 

Obsesif Kompülsif Bozukluk Nedir ? Obsesyon adı verilen sürekli tekrarlayan rahatsız edici yapışkan düşünce ve imajları ve bu rahatsız durumdan kurtulmak için sürekli tekrar eden ritüeller ya da kompulsiyon denilen eylemleri vardır.

Obsesif Kompulsif Bozukluk Ne sıklıkta görülür: Toplumda görülme ihtimali yüzde 2-3 civarındadır. Nedenleri arasında genetik etmenler, çocukluk çağı travmaları ve çevresel faktörler suçlanmaktadır.

Obsesif Kompulsif Bozukluk Testi: OKB şiddetini değerlendirmek için klinisyenler tarafından uygulanan testlerdir. Bu testler tanıyı koymaz ancak hastalığın şiddetinin belirlenmesinde ve tedavi takibinde uygulanabilmektedir. OKB testi klinisyenin uygun gördüğü sıklıkta uygulanır.

Obsesif Kompulsif Bozukluk ilaçları kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. İlaç tedavisi için öncelikle danışanın ayrıntılı değerlendirilmesi ve kişiye özgü ilaç tedavilerinin başlatılması önemlidir. OKB ilaçları ile tedavi sürecinin en az 2 yıl  sürdürülmesi gerekmektedir. OKB hastalığı tedavi ile düzelen bir durumdur. İlaç tedavileri dışında psikoterapi yöntemlerinin de uygulanması tedavi başarısını arttırabilir. Bazen kişiler sadece takıntılı olduklarını ve bunun bir hastalık olmadığını düşünüp tedavi arayışına girmeyebilirler. Tedavi edilmeyen durumlarda obsesyonların ve kompulsiyonların içeriği şiddetlenebilmekte ve kişide ayrıca depresyon vb psikiyatrik hastalıkların gelişmesine neden olabilir.

Obsesif Kompulsif Bozukluk Belirtileri Nelerdir?

Bulaşma, kirlenme obsesyonları ve temizlik kompulsiyonları. Kuşku obsesyonu ve kontrol kompulsiyonu. Cinsel içerikli obsesyonlar. Dini içerikli obsesyonlar. Simetri/düzen  obsesyon ve kompulsiyonları. Dokunma kompulsiyonları. Sayma kompulsiyonları. Biriktirme ve saklama  kompulsiyonları. Batıl itikatlar, uğurlu, uğursuz sayılar ve renkler

Obsesif Kompulsif Bozukluk Düzelir mi? Düzenli tedavi ile tamamen düzelebilen bir durumdur.

Obsesif Kompulsif Belirtilerinden Bazıları:

  • Kirlenme, mikrop bulaşma korkusu
  • Simetri takıntısı, aşırı düzenli olma
  • Kendisi ya da sevdiklerinin başına bir felaket geleceğine dair düşünceler. Başkalarının dokunduğu yerlere dokunamamak
  • Düzensizlik karşısında gerginleşme
  • Diğer insanlarla temas etmekten çekinme
  • Çok sık ve aşırı miktarda el yıkama
  • Aşırı temiz olma takıntısı
  • Mikrop vb hastalık etmenlerinden korkma
  • Kapı, ocak vb kontrol etme
  • Belli sayılara önem verme ya da belli bir miktar sayı sayma

Obsesif Kompülsif Bozukluk Nedenleri arasında genetik aktarım önemli bir yer tutar. Ayrıca çocukluk yıllarından ebeveynlerin ya da bakıcılarının kontrolcü yapısı ve bir takım travmatik deneyimler yatkınlığı arttırabilir.

Obsesif Kompulsif Bozukluk tedavisi kişiden kişiye değişmektedir. Öncelikle hastalığın doğası ve nedenleri anlaşılmaya çalışılmalı hastalığın şiddetine göre tedavi yöntemi belirlenmedir. Okb ilaçlarının yanında psikoterapinin başlatılması tedavi şansını arttırmaktadır. Dirençli durumlarda transmanyetik uyarım tedavisi uygulanabilmektedir.

Obsesif Bozukluk Tedavi Edilmezse kişi yaşadığı yoğun kaygı nedeniyle kaçınma davranışları içine girer ve hayatının tüm alanlarını etkileyebilir. Dışarı çıkmakta, diğer insanlarla bir takım aktiviteler yapmakta, işini yapmakta zorluklar yaşayabilir. Tedavi edilmezse obsesyolar ve kompulsif davranışlar artış gösterebilir. Depresyon, panik atak, alkol bağımlılığı vb ikincil psikiyatrik hastalıklar gelişebilir.

Obsesif Kompulsif Bozukluk Tanısı: Bir psikiyatristin ayrıntılı değerlendirmesi sonrasında tanı konabilir. Bazen tanı koymak güç olabilir çünkü diğer psikiyatrik hastalıklarla karışma ihtimali vardır. Psikiyatristin hastalığın nedenlerinin saptaması ve diğer tıbbi ve psikiyatrik hastalıkların varlığını sorgulaması önemlidir. 

Obsesif Kompulsif Bozukluk Tedavisi:

Tedavide ilaç tedavileri ile zihni meşgul eden düşünceler yok edilmeye ve kişinin yaşamış olduğu sıkıntının giderilmesine çalışılır. İlaç tedavisi ile hastalıktan tamamen kurtulmak mümkündür. Ayrıca tedavide psikoterapi ile duygu, düşünce ve davranışların saptanması, kişiyi çıkmaza sürükleyen düşünce, duygu davranışların ele alınması son derece faydalı olacaktır. Obsesif kompulsif bozuklukta doktor tavsiyelerine uymanız hastalığınızın gidişatını olumlu etkileyecektir. 

Okb kesin çözüm vaatlerinden uzak durmakta fayda vardır. Çünkü tıpta hastalık yok hasta var ilkesi ile hareket edilir. Başkasına iyi gelen ilaç size iyi gelmeyebilir. Tedavinizi bilimsel olarak ispatlanmış yöntemler ışında yapmanızda fayda vardır. Bilimsel olmayan yöntemler çoğunlukla zamanınızın boşa harcanmasına neden olur.

Obsesif Kompulsif Bozukluk Tedavisinde Son Gelişmeler: Okb tedavisinden özelikle son yıllarda etkinliği ispatlanmış ilaç tedavileri ve terapi yöntemleri mevcuttur. Ayrıca 2019 yılında transmanyetik uyarım tedavisi de FDA tarafından OKB tedavisinden kullanılmak üzere onay almıştır. Dirençli vakalarda ya da ilaç kullanmak istemeyen kişilerde tms tedavisi uygulanmaya başlanmıştır.

Okb ilaç tedavisi ne kadar sürer ? kişiden kişiye değişmekle birlikte tedai protokollerinde önerilen süre ortalama 2 yıldır.

Düşünce takıntısı:

Kişi olumsuz düşüncelerden kurtulmak için sürekli bir düşünce içinde kendini bulur. Adeta düşünceler bir sakız gibi zihnine takılır ve kişi bu düşüncelerden uzaklaşmak için sürekli bir biçimde düşünceler üretir. Dikkatini diğer işlerine vermekte zorlanır. Bir takım çoğunlukla acı veren hayallere dalar. Bu durumda ki kişiler kendilerini sürekli düşünme hastalığına yakalandım şeklinde tarif edebilirler. Zihnine takılan düşüncelerin saçma ve anlamsız olduğunu bildiği halde onları düşünmeden edemez. 

Dini obsesyonlar: 

Dini takıntıları kişiden kişiye değişiklik göstermekle birlikte şu belirtiler olabilir: Namaz kılarken dikkat dağıldıysa namaza yeniden başlanılması, Namaz sırasında okunan duaya konsantrasyon sağlanılmadığı hissedildiğinde zorunlu ve tekrarlayan şekilde duayı tekrar etmek, İnsanlara doğru davranılıp davranılmadığını sorma ya da doğru olan yapıldıysa veya uygun davranıldığından emin olmak için gün içerisinde sürekli davranışları analiz etmek, Dini yazıları aşırı ve tekrar şekilde okumak, Hatalı davranışlar için sürekli pişmanlık duyma ve bağışlanma arayışı, aşırı ahlaklı davranmaya çalışırlar,

No comments yet.

Leave a comment

Your email address will not be published.

Call Now Button
WhatsApp chat