Psikiyatrist Sık Sorulan Sorular

Psikiyatrist Nedir ?

Tıp fakültesi sonrasında psikiyatri uzmanlık eğitimi alan tıp doktorlarıdır. Psikiyatr, psikiyatri uzmanı, psikiyatri doktoru vb isimlerle de anılırlar. Psikiyatristler, psikolojik şikayetlerde ilk başvuru sırasında kişiyi ayrıntılı bir şekilde değerlendirmelidir. Psikiyatrik muayene sırasında özel olarak kişiyle görüşüp içinde bulunan duruma neden olan bir psikolojik hastalık olup olmadığını belirledikten sonra. Bu duruma neden olabilecek diğer hastalıklarla ayırıcı tanıyı yapar. Gerek gördüğü durumlarda bir takım kah tahlilleri ve testler uygulayabilir. Eğer durumun psikolojik bir durumdan kaynaklı olmadığını düşünürse diğer branş doktorlara sevk eder. 

Psikiyatrik değerlendirme sonrasında kişiye uygulanacak tedavi yöntemlerini belirler ve bilimsel veriler ışığında bu yöntemleri tavsiye eder. Psikiyatrist tavsiyeleri kişiye özel olmak zorundadır. Kişinin geçmiş yaşam öyküsünü inceler, genetik faktörleri göz önünde bulundurur ve güncel yaşam olaylarında ki zorlukları tespit eder. Tedavi sürecinde ilaç tedavileri, psikoterapi, transmanyetik uyarım tedavisi, ekt tedavisi vb tedavi yöntemlerini kişiye sağlayacağı fayda göz önünde bulundurarak uygular. 

Psikiyatrist tavsiyelerine uymak son derece önemlidir. İçine bulunulan durumla ilgili olarak seans süreleri kişinin ihtiyaçına göre belirlenir. İlaç kullanımı gerekmeyen durumlarda psikoterapi yöntemlerini uygulayarak kişilerin sağlığına kavuşmasına yardım eder.

Psikiyatrist olmak için öncelikle tıp fakültesini bitirmek sonrasında tıpta uzmanlık sınavına girip psikiyatri uzmanlık eğitimi almak gerekir. Psikiyatri uzmanlık eğitiminde psikofarmakoloji, psikoterapi ve diğer tedavi yöntemlerini öğrenir ve uygularlar. Güncel tedavi yöntemlerini takip eder ve yeni bilimsel tedavi yöntemlerini danışanlarına önerebilirler. 

Psikiyatrist ne yapar ?

Psikolojik zorlanmalar yaşayan bireylerin tanı ve tedavi süreçlerini yönetirler. Psikolojik zorlanmaların bazen diğer fiziksel hastalıklarla ilişkili olabilme ihtimaline karşı ayırıcı tanıyı sağlar. İhtiyaça göre bazen psikiyatri kliniklerin de klinik psikologlarda çalışabilir. Psikiyatrist önerileri ile ilaç tedavisi ile birlikte psikoterapi de sorunlarla baş etme de etkili bir yöntemdir.

Psikiyatristler İstanbul ilinde özel ve devlet kurumlarında hizmet verebilmektedir. 20 milyona nüfusa yaklaşan istanbul’da psikiyatrik hizmetler her geçen gün hızla yenilenmekte ve ihtiyaça cevap vermeye çalışılmaktadır. Bizim kilniğimiz Uzman Dr Burak Toprak tarafından istanbul’da Anadolu yakası Bağdat Caddesinde hizmet vermektedir.

Psikiyatrist odasının ferah ve rahat olması son derece önemlidir. Psikiyatrist odasında konuşulan bilgiler o odada kalır. Seans süresince psikiyatristin danışanı dikkatli bir şekilde dinler. Danışanın şikayetlerinin doğasını anlamaya çalışır ve bir takım çözüm önerilerinde bulunur. En iyi psikiyatristler danışanları ile güven ilişkisini kuran ve danışanın hızlı ve etkili bir şekilde tedavisini sürdürmeye çalışırlar.

Psikiyatristler sadece ilaç mı yazar?

Psikolojik tedavilerde ilaçların yeri yadsınamaz ancak psikiyatristler her danışana ilaç başlamazlar. İlaçsın tedavinin mümkün olduğu durumlarda sadece psikoterapi de uygulayabilirler. Bu kararı verirken dikkatli olmak gerekir. Çünkü bazı durumlarda kişilerin hızlı bir şekilde gündelik yaşama adapte olmaları gerekir. Özellikle intihar düşünceleri olduğunda ya da kişinin mesleki ve sosyal işlevselli ciddi anlamda bozuksa ilaç kullanmak gerekebilir. İlaç kullanan bazı danışanlarda tedaviye psikoterapinin de eklenmesi tedavi başarısını arttırabilir.

Antidepresanlar Bağımlılık Yapar mı?

Antidepresanların bağımlılık yaptığına dair herhangi bir bilimsel veri yoktur. Klinik gözlemlerimiz ve bilimsel çalışmalara göre antidepresanlar bağımlılık yapmaz. Sadece bazı antidepresanlar kişiden kişiye değişmekle birlikte tedavinin ilk başlangıç haftasında ve tedavi sonlandırdıktan sonra ağız kuruluğu, mide bulantısı, baş ağrısı, elektriklenme hissi, gerginlik vb bir takım geçici yan etkiler yapması nedeniyle bazı kişiler antidepresan tedavinin ilk günlerinde zorluk yaşayabilirler. Bu tür yan etkiler olduğunda doktorunuzla iletişime geçmeniz hem ilaç yan etkilerini azaltmak için bir takım öneriler almanız ilaça uyumunuzu arttıracaktır. Psikiyatrist önerisi olmadan ilaç başlamayınız ve ilaç bırakma süresini doktorunuzun değerlendirmesi sonrası karar veriniz. 

No comments yet.

Leave a comment

Your email address will not be published.

Call Now Button
WhatsApp chat