Online Terapi

Online Terapi Nedir ?

Online terapi, görüntülü görüşme yöntemlerini (WhatsApp, zoom, FaceTime, skype vb) uygulanarak internet üzerinden danışan ya da hastaların değerlendirildiği sonrasında terapi sürecinin başlandığını bir yöntemdir.

Dünyada giderek daha sık kullanılmaya başlanan bu yöntemle kişiler hem zamandan tasarruf etmekte hem de ev konforunda terapi süreçlerini yürütmektedirler. 

Online Terapinin Avantajları

Özellikle yoğun bir iş yaşamı olan kişilerin zamandan tasarruf etmelerini sağlar. Trafik, otopark vb sorunlarla uğraşmadan terapiye kolay bir şekilde ulaşma imkanı sağlar.

Engelli bireylerin ulaşması daha pratiktir.

Yürümekte zorlanan ya da kronik hastalığı olan kişiler terapi kliniklerine giderken ciddi zorlanmalar yaşayabilmektedir. Online terapi ile bu sorunun önüne geçilmiş olur.

Yogun kaygı yaşayan ve dışarı çıkmakta zorlanan bireyler çoğunlukla yaşadıkları kaygı nedeniyle kimi zaman terapiste başvurmakta gecikebilir. Özellikle yüz yüze görüşme kaygısı yaşayan danışanların terapiye başlaması için online terapi bir alternatif olabilir.

Online terapi sürecinde kişinin ilk görüşmesinde şikayetleri dinlenir ve eğer bir psikiyatrist ile görüşüyorsanız şikayetlerin ayırıcı tanısı yapılır. Kişinin ihtiyacına göre ilaç tedavisi, terapi ya da her iki yöntemde uygulanabilmektedir.

Özellikle son zamanlarda yaşanan (koronavirüs salgını) salgın olayları gibi kişilerin birbirleri ile temasının sınırlanması gereken zamanlarda online terapi ile destek alabilirsiniz.

No comments yet.

Leave a comment

Your email address will not be published.

Call Now Button
WhatsApp chat