Bağımlılık Tedavisi

Bağımlılık çok ciddi bir beyin hastalığıdır bu yüzden bağımlılık tedavisinin son derece titiz yürütülmesi gerekir. Bağımlılık tedavisinden en az önerilen süre 1 yıl boyunca tedavinin sürdürülmesidir. Tedavi sürecinde ilaç tedavisi, bireysel psikoterapi, aile desteği ve terapisi, sosyal desteklerin aktif hale getirilmesi başarı oranlarını arttırır. Bağımlılık tedavisinde yapılan en büyük hatalardan bir tanesi kısa dönemde ben bu işi başardım, maddeyi bıraktım diyerek ilaç ve psikoterapinin kesilmesidir. Kişi en az 1 yıl boyunca doktor kontrolünde yakından takip edilmelidir.

BAĞIMLILIK HAKKINDA MERAK EDİLEN SORULAR

MADDE BAĞIMLISI MIYIM?

 • Madde kullanmaya yönelik aşırı isteğimiz oluyor ve maddeyi temin etmek için zamanımızın önemli bir bölümünü maddeyi bulmak için harcıyorsak
 • Maddeyi bıraktığımızda tahammülsüzlük, huzursuzluk, endişe ,bulantı, terleme , çarpıntı gibi şikayetlerimiz oluyorsa
 • Sık sık madde kullanımı olmaya başlamışsa
 • Madde kullanımı iş, aile ve sosyal yaşantımızı kötü yönde etkilemeye başlamışsa
 • İstediğimiz hazzın oluşması için tekrarlayan madde kullanımımız varsa bağımlılık gelişmiştir diyebiliriz.
 • Opiat
 • Alkol, barbütürat, benzodiazepin
 • Esrar
 • Kokain
 • Halüsinojen
 • Uçucu maddeler
 • Tütün
 • Çoklu madde kullanımı
 • Kafein ve diğer uyarıcılar (psikostimülanlar)

Uyarıcı ya da uyuşturucu maddeyi bir kez denemek demek bağımlılığa giden yolda ilk adımdır. Bir defadan bir şey olmaz dememek lazımdır. Çünkü ilk deneyim zihnimizde kurduğumuz duvarların yıkılmasına bağımlılık yolunun açılmasına zemin hazırlayan en önemli faktörlerden biridir.

MADDE BAĞIMLISI YAKINIMA NASIL YARDIM EDERİM?

 • Öncelikle aileyi ve madde kullanıcısını korumak için madde kullanımı olduğu aile üyeleri ve yardım edebilecek kişiler dışındaki diğer insanlardan gizlenmelidir.
 • Bağımlı kişiyle maddenin etkisi geçtikten sonra sakin bir şekilde konuşulmalı ve ona yardım etmek istediğimizi söylemeliyiz. Madde kullanımından şüphelendiğimizde bunu açıkça yakınımızla konuşmalı ve madde kullanımının bağımlılık riski taşıdığı belirtilmelidir.
 • Ailede oluşan ilk tepkilerin (hayal kırıklığı ve öfke) bağımlı kişiye olabildiğince yansıtılmamalı, ona yardım etmek için bağımlı bireyle bu konuda konuşulmalı ve tedavi için motivasyonu arttırılmalıdır.
 • Aile üyeleri bu konuyu aile içinde konuşmalı, yardım konusunda yardım alacakları kuruluşları araştırmalı ve bir an önce bu işle ilgilenen psikiyatristlere danışmalıdır.

BAĞIMLILIK TEDAVİSİ MÜMKÜN MÜ?

Kişinin tedavi isteği arttırılırsa, düzenli ilaç ve psikoterapi ile bağımlılıkla ilgili çözüm yolları sağlanırsa, iyi bir aile ve sosyal destek sağlanırsa bağımlılık tedavisi mümkündür. Tedavi sürecinden ve sonrasına bağımlı bireyin yaşam değişikliği yapması için teşvik edilmesi, madde temin edebileceği arkadaş ve ortamlardan uzak durmasının sağlanması, düzenli iş ve aile yaşamına uyum sağlaması, madde kullanımı olmayan kişilerle arkadaşlığa başlaması, hobilere yönelmesi ve gelecekle ilgili yeni bir yol haritası çizilmelidir.

ÇOCUĞUMUN BAĞIMLI OLDUĞUNU NASIL ANLARIM?

Çocuğumuzun davranışlarında ani değişiklikler, sinirlilik, anlamsız öfkelenme, okul başarısında düşme, ailesine yabancılaşma, isyankar tavırlar, sosyal etkinliklerden uzaklaşma, arkadaş çevresinde ani değişiklikler, cilt renginde soluklaşma, okul başarısında düşme gibi belirtiler madde kullanımı ile ilgili şüphelenmemize neden olur.
Çocuğumuzun madde kullandığından şüphelendiğimiz zaman çocuğumuzla sakin bir ortamda onun son zamanlarda yaşamış olduğu değişim nedeniyle kaygılandığımızı bu duruma neden olabilecek sorunlar hakkında konuşmak istediğimizi söylemeliyiz. Çocuğumuzla konuşurken onun gururunu kırıcı söylemlerde bulunmamalı, öfkelenmemeliyiz. Çocuğumuza madde kullanıp kullanmadığı ile ilgili endişe duyduğumuzu, bu tür maddelerin bağımlılık potansiyeli olduğu ve vücuduna ciddi zarar verebileceği belirtilmelidir. Ona güvendiğimizi ancak onun sağlığı ile ilgili endişe duyduğumuzu ve bu nedenden dolayı bir doktor kontrolünün iyi olabileceği belirtilmelidir. Şüphelerin ortadan kalkması için doktor tarafından gerekli görülen tetkiklerin yapılmasının gerekli olduğu vurgulanmalıdır.

BAĞIMLILIK TEDAVİSİ NE KADAR SÜRER?

Bağımlı hastaların bir çoğu ilk aşmada kendi başlarına maddeyi bırakmaya çalışırlar fakat bırakma girişimleri çoğu zaman başarısız olur. Tedavide doktor hasta ilişkisi çok önemlidir. Tedavi süresi kişiden kişiye değişmekle beraber en az 12 ay ilaç tedavisi ve psikososyal rehabilitasyon devam ettirilmelidir. En az 12 aylık süreç sonrasında da kişinin yaklaşık 1 yıl civarında doktorla ilişkisinin kopmaması tedavi motivasyonunu canlı tutmak açısından önemlidir.

Call Now Button
WhatsApp chat