Depresyon

DEPRESYON

Kişinin kendisini mutsuz, keyifsiz, isteksiz hissettiği,  gelecekle ilgili olumsuz duygu ve düşüncelere kapıldığı, uyku düzeni ve iştahında değişikliklerle giden, günlük işlerini dahi yapmasına engel olan bir hastalıktır. Her insan arada sırada mutsuz, keyifsiz hissedebilir eğer bu şikayetler günlük işlerimizi yapmamıza engel oluyor, sosyal ilişkilerimizi engellemeye başlıyorsa depresyonda olduğumuzun bir işareti olabilir ve mutlaka bir psikiyatri uzamanı tarafından değerlendirilmesi gereken bir durumdur. Çünkü eğer despresyon tedavi edilmezse ölümcül riskleri olabilen bir hastalıktır. İnsanların üçte biri hayatlarının bir döneminde depresyona girebilmektedir.

TEDAVİ

Depresyon tedavisi mutlaka bir psikiyatrist kontrolünde antidepresan ilaçlar veya psikoterapilerle yapılmalıdır. Elektrokonvulsif tedavi (EKT) ağır depresyon vakalarında etkili ve güvenli bir tedavi metodudur. Kişi eğer ağır depresyondaysa, yemiyor, içmiyorsa, intihar riski varsa, ileri derecede sosyal-mesleki uyum bozulmuşsa, tedaviye uyumsuzsa ya da tedaviden yeterli yanıt alınamıyorsa mutlaka hastanede yatarak tedavi görmesinde fayda vardır. 

DEPRESYON TÜRLERİ

Tüm depresyon türleri aynı değildir. Aynı zamanda klinik depresyon olarak bilinen majör depresyon ve distimi olarak da bilinen kronik depresyon en yaygın türdür. Fakat kendine özgü işaretleri, belirtileri ve tedavisi olan başka depresyon türleri de vardır.

DEPRESYON BELİRTİLERİ

Kişi, normalde de depresyon belirtileri olarak kabul edilen üzüntü, mutsuzluk, yalnızlık hislerini zaman zaman yaşadığı için yaşadığının depresyon mu yoksa günlük hayatın bir parçası mı olduğunu ayırt etmek her zaman kolay olmayabilir.

Bu noktada önemli olan, olaylar karşısında normalden farklı tepkiler verdiğinizi düşünüyorsanız ya da yakın çevrenizden bu konuda sorular geliyorsa bir uzmana danışmaktır. Çünkü uzun süre tedavi edilmeyen depresyon ilerleyerek kişiyi “intihar” gibi düşüncelere sürükleyebilir.

WhatsApp chat