Eroin Bağımlılığı

Bağımlılık riski en yüksek olan maddelerden biri eroindir.  İlk kullanım sonrasında derinin yüzeyinde bir sıcaklık, ağız kuruluğu, göz bebeklerinde küçülme, mide bulantısı, kusma ve ağır kaşınma hissi sonrasında birkaç saat boyunca uyku hali, konuşmada yavaşlama, dikkatte dağınıklık görülür. Tüm bağımlılıklarda olduğu gibi aile ve arkadaşlardan uzaklaşma, yakın dostlarını kaybetme, iş yaşamından uzaklaşma, esrarengiz davranışlar, öfke kontrol sorunları bu şikayetlere eşlik eder. Eroin bağımlıları genellikle hayatlarının acı verici anılarla dolu olduğunu ve bunlarla baş etmek için eroine bağlandıklarını söylerler.
Eroini bıraktıktan 5 saat sonra kişide aşırı ağrılar, burun akıntısı, kas krampları, bulantı, kusma, terleme, uykusuzluk vb şikayetler başlar. İlk 4 gün şikayetleri çok artar ve yaklaşık 10 gün içinde şikayetler hafifler ancak kişi bu şikayetlerin şiddetine dayanamaz ve yeniden eroin kullanmaya başlar.

Tedavi:  

Yaklaşık 1 hafta süren arındırma tedavisinde kişinin vücudundan maddenin tamamen temizlenmesi hedeflenir. İlk günler yaşayabileceği bulantı, kusma, ağrı, terleme, uykusuzluk, öfke sorunları için ilaç tedavileri uygulanır.
Naltrexon İmplant (Çip Tedavisi): Cilt altına yerleştirilen implantların 2-3 aylık formları bulunmaktadır. Eroin tedavisinde son derece etkili olan bir ilaçtır. Halk arasında çip olarak ta bilinmektedir. Bağımlılık tedavisinde uzun süreli ilaç kullanımı gerektiği için konforlu bir tedavi yöntemi olarak tercih edilmektedir.
Suboxane Tedavisi : Amatem kliniklerinde tercih edilen bir ilaç olarak semptomları gidermede etkili bir ilaçtır. Kullanımı kontrole tabi bir ilaç olarak birçok kişide etkili olduğu ispatlanmıştır.
Psikoterapi: Kişinin mutlaka ilaç tedavisinin yanında psikoterpilerle yaşamış olduğu ailevi, sosyal sorunlarını çözebilmesi için desteklenmesi, motivasyonel görüşmelerle kişinin tedaviyi sürdürmesi sağlanmalıdır. Yaşamış olduğu sorunlar tek tek ele alınmalıdır. Ailesine bağımlılık süreci ile ilgili eğitimler verilmeli, bağımlılıkla nasıl mücadele edecekleri öğretilmelidir.

Call Now Button
WhatsApp chat