Kokain Bağımlılığında İğne Tedavisi

Kokain kullanımının son yıllarda giderek artıyor olması ve bağımlılık yapıcı maddeler arasından bağımlılık potansiyelinin yüksek olması nedeniyle son yıllarda tedavi için ilaç geliştirme çalışmaları başlatılmıştı.

Tam bu noktada geliştirilen kokain iğne tedavisi, kokain bağımlısı hastalarında etkili bir tedavi yöntemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Yaklaşık 25 ülkede kullanılmaya başlanan bu tedavi yönteminin ülkemizde de kullanılması onaylanmıştır.

3 ay da bir kas içine uygulanan kokain iğne tedavisi ile kokainin beyinden etilemiş olduğu reseptörler devre dışı bırakılmakta ve kokain tedavisinde yeni bir umut olmuştur.

Kokain iğne tedavisi 3 ayda bir kalçadan enjeksiyon yolu ile uygulanmakta ve tedavinin en az 1 yıl devam ettirilmesi önerilmektedir. Yapılan çalışmalarda bu kokain aşı tedavisinin kokain bağımlılarının tedavisinde  etkili olduğu  ispatlanmıştır.

Kokain iğne tedavisi sayesinden kokain bağımlısı kişinin her gün ağızdan ilaç alması gerekmemesi, ilaçı unutma ya da tedaviden vazgeçme gibi bir durum bu kokain aşısı ile son bulacaktır.

Kokain bağımlılık tedavisinde geliştirilen kokain iğne tedavisi tedavisine psikoterapi ve psikoeğitimlerin de eklenmesi tedavi başarısını arttıracaktır. Özellikle kokain kullanan kişinin yaşamış olduğu sorunların psikoterapi sürecinde ele alınması ve çözüme kavuşturulması yeniden kokain kullanımının önüne geçilmesini sağlayacaktır.

Unutulmamalıdır ki tüm bağımlılıklarda olduğu gibi kokain bağımlılığında da kişinin hayat tarzını değiştirmesi, stresle baş etme becerilerinin geliştirilmesi, öfke kontrol problemlerinin çözümlenmesi tedavinin olmazsa olmaz parçalarıdır.

Call Now Button
WhatsApp chat