ANKSİYETE BOZUKLUKLARI

Anksiyete bozuklukları, kaybolmayan ve hatta tedavi edilmezse zamanla daha da kötüleşebilen önemli endişe veya korkuya neden olan ciddi bir psikiyatrik bozukluktur. Bazen hepimiz endişeli hissederiz, ancak bir anksiyete bozukluğuyla anksiyete oldukça sabit olma eğilimindedir ve bir kişinin yaşam kalitesi üzerinde çok olumsuz ve müdahaleci bir etkiye sahiptir.

Ruhsal Bozuklukların Tanısal ve İstatistiksel El Kitabının (DSM-5) beşinci baskısı, anksiyete bozukluklarını üç kategoriye ayırır:

 • Anksiyete bozuklukları
 • Obsesif-Kompulsif ve İlgili Bozukluklar
 • Travma ve Stresle İlgili Bozukluklar

Bu farklılaşma, bozuklukların bir ortak yöne sahip olduğunu ve birbiriyle ilişkili olduğunu, ancak aynı zamanda belirgin bir şekilde farklı olduğunu göstermektedir.

YAYGIN ANKSİYETE BOZUKLUĞU

Anksiyete bozuklukları, korku ve anksiyete olmak üzere iki temel özelliğe sahip diğer problemlerden kendilerini ayıran bir ruhsal bozukluklar sınıfıdır . Korku, yakın bir tehdide (gerçek veya hayali) yanıt olarak deneyimlenen bir duygudur. Öte yandan kaygı, gelecekteki potansiyel bir tehdit beklentisiyle yaşanan duygusal bir durumdur. 

Genelleştirilmiş anksiyete bozukluğu (GAD) – adına rağmen – özel bir anksiyete bozukluğudur. GAD’nin ayırt edici özelliği kalıcı, aşırı ve müdahale edici endişedir.

Ortalama başlangıç ​​yaşı 30 yıl olsa da, diğer anksiyete bozukluklarından daha sonra, YAB yaşam döngüsünün herhangi bir noktasında ortaya çıkabilir. 

Kadınların yaşamları boyunca YAB geliştirme olasılığı erkeklerden yaklaşık iki kat daha fazladır. Kadınlar daha sık anksiyete yaşadıklarından, uzmanlar 13 yaş ve üstü kadınlar ve kızlar için rutin anksiyete taramalarını önermektedir. 3  Anksiyete tedavi edilmezse zamanla daha da kötüleşebilir, bu nedenle erken teşhis, refahı korumak için önemlidir.

YAB, çocuklarda en sık görülen üç psikiyatrik sorun arasındadır (ayrılık anksiyetesi ve sosyal anksiyete bozukluklarının yanı sıra). Erken başlangıçlı anksiyete bozuklukları, çocukları ve gençleri yetişkinlikte bir dizi başka psikolojik sorun için daha fazla risk altına sokabilir. 

Bununla birlikte, erken teşhis ve müdahale, semptomların önemli ölçüde veya tamamen ortadan kalkmasına neden olabilir ve yaşamın sonraki dönemlerinde başka sorunların gelişmesine karşı koruma sağlayabilir. 

YAB ayrıca yaşlı yetişkinlerde en sık görülen anksiyete bozukluğudur. Yaşlı yetişkinlerde yeni başlayan YAB, genellikle birlikte ortaya çıkan depresyonla ilişkilidir. Bu yaş grubunda, YAB geçmişte muhtemelen birkaç nedenden dolayı yanlış teşhis edilmiştir.

Bununla birlikte, geriatrik psikiyatri alanı büyüdükçe, yaşlı yetişkinlerde YAB ve tedavisi ile ilgili araştırmalar da artmaktadır (ruh sağlığı hizmetlerinin önündeki tipik engellerin üstesinden gelme yolları dahil). 

 

YAB tanısı için , aşırı anksiyete ve endişe en az altı ay boyunca, günün büyük kısmında mevcuttur. 

Aşırı endişenin özellikleri şunları içerir: 

 • Yanlış bir şey yokken bile aşırı endişelenme
 • Gerçek riskle orantısız bir şekilde algılanan bir tehdit hakkında aşırı endişelenmek
 • Uyanık olduğunuz saatlerin çoğunda bir şey için endişelenmek
 • Başkalarından özel endişeniz hakkında güvence istemek, ancak yine de endişelenmeye devam etmek
 • Bir konudan diğerine geçen endişe

Endişeler, yetişkinlere karşı çocuklarda farklı şekilde ortaya çıkabilir, ancak her iki durumda da tipik yaşam koşulları veya stres faktörleri (örneğin, sağlık sorunları, mali konular, yeni bir okula veya işe başlama) ile ilgili olma eğilimindedirler.

YAB hastaları için endişeyi kontrol etmek çok zordur ve aşağıdaki gibi birden fazla fiziksel veya bilişsel semptomla ilişkilidir: 

 • Yorgunluk
 • Bozulmuş uyku
 • Sinirlilik (bazen başkalarına göre gözlemlenebilir)
 • Kas gerginliği veya ağrı
 • Zayıf konsantrasyon (bazen hafıza problemleri)
 • Huzursuzluk veya sinirlilik

YAB olan birçok kişi, terleme, mide rahatsızlığı veya migren baş ağrıları dahil olmak üzere diğer rahatsız edici uzun süreli kaygı belirtilerini de yaşar.

 

YAB hastaları kendilerini çoğu zaman hayatlarının çoğu için endişeli veya gergin hissettikleri şeklinde tanımlarlar. Semptomların ifadesi yaş grupları arasında benzer görünmektedir. Bununla birlikte, endişenin içeriği yaşam boyu değişme eğilimi gösterir. 

Genç bireyler okul ve performans, hakkında daha endişeli olurlar. Yaşlı insanlar ise daha çok fiziksel sağlık, finansal ve aile refahı ile ilgili endişeler taşırlar. 

Belirtileri karşılayanlar için semptomlar kronik olma eğilimindedir, ancak zamanla bozukluğun tam ve eşik altı formları arasında belirtiler azalabilir. 

Genel olarak remisyon oranları düşük olsa da, GAD semptomlarının psikoterapi, ilaç veya her ikisiyle tedavi edildiğinde önemli ölçüde iyileştiği bilinmektedir.

Tedavi, YAB hastalarının sonraki yüksek stres ve geçiş dönemlerinde başarılı bir şekilde geçmelerine yardımcı olmak gerekir.

 

YAB tedavisi tipik olarak üç kategoriden birine girer: ilaç tedavisi , psikoterapi veya kendi kendine yardım. Herhangi bir tedavinin amacı, bozukluğu olan kişilerin fiziksel ve zihinsel olarak daha iyi hissetmelerine yardımcı olmak ve ilişkilere, işte veya okulda ya da daha önce felç edici göründüğü diğer durumlarda tam anlamıyla katılmayı daha mümkün kılmaktır. 

Son yıllarda Yaygın anksiyete bozukluğu tedavisinde Transmanyetik uyarım tedavisinin de etkili olduğuna dair çalışmalar mevcuttur.

Anksiyete bozuklukları birçok semptomla birlikte gelir ve hiç kimse aynı deneyime sahip değildir. Her bozukluk da farklı semptomlara sahip olma eğilimindedir.

Genel olarak anksiyete bozukluklarında ortak olan semptomlar şunları içerir:

 • Uyumakta zorluk
 • Baş dönmesi
 • Kuru ağız
 • Gerginlik, panik, korku ve huzursuzluk duyguları
 • Kas gerginliği
 • Mide bulantısı
 • Hızlı veya düzensiz kalp atışı
 • Terli veya soğuk eller ve / veya ayaklar
 • Ellerde veya ayaklarda karıncalanma veya uyuşma
 • Sakin olamıyorum veya hareketsiz kalamıyorum

Terleme, kalp çarpıntısı, nefes darlığı, titreme, endişe veya stres gibi tanıdık fiziksel ve psikolojik korku ve endişe belirtilerini yaşadığınızda , bunlar tehdit olabilecek ve başa çıkmanız gereken bir şey olduğuna dair ipuçlarıdır.

Bu kaç ya da savaş tepkisi , potansiyel tehlikeyle başa çıkmak için gerekli olan fiziksel ve psikolojik kaynakları harekete geçirir. Bu sistem çoğu zaman iyi çalışsa da bazen aşırı hızlanıp yarardan çok zarar verebilir. Bu olduğunda, anksiyete bozukluğunuz olduğunu gösterebilir.

Genetik, çevre, stres seviyesi, beyin değişiklikleri ve travma gibi çeşitli faktörler var gibi görünse de, kimse anksiyete bozukluklarına neyin neden olduğunu tam olarak bilmiyor. Araştırmacılar her zaman bu bağlantılar hakkında daha fazla şey keşfediyorlar.

Milyonlarca insan, hayatlarının bir kısmında bir anksiyete bozukluğu yaşamaktadır. Kadınların anksiyete bozukluğu yaşama olasılığı erkeklerden iki kat daha fazla olduğundan Amerikadaki uzmanlar, rutin sağlık muayeneleri sırasında 13 yaşın üzerindeki kadın ve kızların anksiyete taraması yapılmasını önermektedir.

 

 

Bir anksiyete bozukluğunu teşhis etmek için yapılabilecek laboratuvar testleri yoktur, ancak doktorunuz fiziksel sorunları ekarte etmek için bazı testler yapabilir. 

Doktorunuz sizi ne tür bir rahatsızlığınızın olabileceğini belirlemeye yardımcı olmak için belirli teşhis araçları ve soruları kullanabilir.

Anksiyete bozuklukları, psikoterapi ilaçlar ve  başa çıkma stratejileri gibi çeşitli seçeneklerle tedavi edilebilir . Anksiyete bozukluğu hastaları için özellikle etkili bir psikoterapi şekli (ACT) Kabul ve Kararlılık Terapisidir. Bir anksiyete bozukluğunuz varsa, hayatınızı dolu dolu yaşamanıza yardımcı olacak birçok tedavi seçeneği vardır.

Unutmayın, tedavinin sizin ve doktorunuzun sizin için en iyi seçenekleri keşfetmesi zaman alabilir. Sabırlı olun ve kişisel ihtiyaçlarınıza en uygun planı bulmak için akıl sağlığı uzmanınızla iletişimi açık tutun. 

Call Now Button
WhatsApp chat